گاز اتیلن

اتیلن (C2H4) ساده‌ترین هیدروکربن غیر اشباع بوده و اولین عضو از خانواده آلکن‌هاست. گاز اتیلن گازی بی‌رنگ و در حالت خالص دارای بویی شیرین است و از جمله گازهای آتش‌زا محسوب می‌شود. گاز اتیلن بیشترین ترکیب آلی تجاری تولید شده در جهان است و کاربردهای صنعتی زیادی دارد. این گاز به طور طبیعی توسط میوه‌ها در زمان رسیدن آزاد می‌شود و به عنوان هورمون گیاهی شناخته شده که باعث رسیدن میوه و یا زرد شدن برگ درختان می گردد. به همین دلیل از گاز اتیلن در رسیدن میوه ها در زمان مورد نیاز استفاده می گردد. گاز اتیلن در صنعت با روش کراکینگ با بخارآب تولید می‌شود. به این ترتیب که به هیدروکربن‌های نفتی حرارت داده می‌شود تا به هیدروکربن‌های کوچکتر بشکنند که گاز اتیلن عمده ترین محصول این فرایند است و به روش تقطیر جداسازی می‌شود. روش دیگر نیز هیدروژن‌دار کردن گاز استیلن است.

کاربردهای محصول:
کاربرد صنعتی
• پلی اتیلن که بیشترین پلاستیک مصرفی جهان است بیش از ۵۰% گاز اتیلن تولیدی را مصرف می کند. پلی اتیلن در تولید فیلم‌های بسته بندی، کیسه‌های پلاستیکی و آسترهای سطل زباله استفاده می‌شود.
• گاز اتیلن در اثر اکسید شدن تولید اتیلن اکساید می‌کند که ماده‌ای اساسی در تولید سورفکتانت و مواد شوینده است. اکسید اتیلن نیز در اثر هیدرولیز تولید اتیلن گلایگول می‌کند که به طور گسترده در تولید ضدیخ اتومبیل استفاده می‌شود.
• گاز اتیلن با تکرار شدن پیش ماده پلی وینیل کلراید (PVC) را تولید می‌کند که امروزه از مواد اصلی ساختمان سازی است.
• گاز اتیلن در ترکیب با بنزن، اتیل بنزن ایجاد می‌کند که ماده اصلی پلی استر می‌باشد.
• یکی دیگر از کاربردهای گاز اتیلن این است که با شرکت در واکنش کاتالیزوری با آب اتانول تولید می‌کند.
کاربرد صنایع غذایی
• یکی از شناخته شده ترین کاربردهای گاز اتیلن در کشاورزی است. گاز اتیلن نوعی هورمون گیاهی است که باعث رسیدن میوه‌ها می‌شود. برای جلوگیری از فاسد شدن برخی میوه‌ها مثل انواع مرکبات، خرمالو، موز و سیب در حمل و نقل و انبار آن‌ها را به صورت نارس می‌چینند و قبل از ورود به بازار در سرد خانه میوه با استفاده از گاز اتیلن آن‌ها را رسیده می‌کنند. به همین دلیل به گاز اتیلن، گاز اتیلن میوه نیز می گویند.
نکات ایمنی محصول:
• اطمینان از سالم بودن کپسول گاز اتیلن، شیرها، لوله ها و شلنگ های حاوی گاز اتیلن
به دلیل آتش‌زا بودن گاز اتیلن بایستی از عدم نشتی کپسول گاز اتیلن به محیط اطمینان حاصل کرد.
• تهویه مناسب محل نگه داری کپسول گاز اتیلن
تهویه مناسب باعث می شود در صورت بروز نشتی از تجمع گاز اتیلن در محیط جلوگیری شود. زیرا گاز اتیلن آتش‌زاست و تجمع آن در محیط بسته خطرناک است. همین طور اگر مقدار گاز اتیلن در هوا افزایش یابد ممکن است منجر به سردرد، سرگیجه و بیهوشی شود.
• عدم استعمال دخانیات در محل نگه‌داری کپسول گاز اتیلن
باید از ایجاد شعله‌های باز در محل خودداری کرد چرا که در صورت نشتی گاز اتیلن امکان آتش سوزی وجود خواهد داشت.
• رعایت نکات ایمنی در جابه‌جایی کپسول گاز‌ اتیلن
به منظور محافظت از شیر در برابر برخورد های فیزیکی، کلاهک(سرپوش پیچی) باید بر روی کپسول گاز اتیلن بسته شود. کپسول‌های گاز اتیلن باید با چرخ دستی جابه‌جا شوند و حفاظت از آن‌ها با بستن زنجیر به منظور جلوگیری از سقوط ضروری است.